Oteller 6 Adımda Nasıl Doğa Dostuna Dönüşür?

Oteller 6 Adımda Nasıl Doğa Dostuna Dönüşür?

Turizmde Doğadabuan-GM Dergi Özel Haber

Dünya haritasına baktığımızda Türkiye çok ayrıcalıklı bir noktada yer alıyor. Bu ayrıcalık kendini insanlık tarihindeki önemi ile gösterirken aynı zamanda doğa olarak da halen gösteriyor. 3 kıtanın ortasında yer alan ülkemiz, 3 kıtanın da doğa özeliklerini taşır. Bu nedenle ülkemiz coğrafyasının sunduğu imkanlarla birlikte kendine özgü canlıları bir arada barındırır. İşte bu durum Türkiye Doğası’nı benzersiz kılar.

Turizmde Doğadabuan- Hüseyin Çağlar İnce – Biyomühendis

Turizm tam da bu harika zenginliğin içinde doğmuştur. Ülkemiz doğasının muhteşem peyzajı, misafirlere bambaşka tatil imkanları sunarken arkeolojik ve doğal alanlarımız farklı deneyimler yaşatır. Bu açıdan bakılırsa turizm aslında misafirlerine değer katar. Biz bu değerlerin farkında olduğumuz zaman ülkemiz turizmi özgünleşir ve benzersizleşir. Yaklaşık 15 yıldır Türkiye turizmini bu açıdan izliyorum. Bu konuda atabileceğimiz birçok adımı ülkemiz turizminin önde gelen kurumlarıyla gerçekleştirerek deneyimledik. Bu deneyimler çerçevesinde bir konaklama tesisinde 6 adımda hem doğanın farkında ve doğaya saygılı bir tesis olma yolunda neler yapabileceğimizi sizler için ele aldık.

Otelinizin bulunduğu doğal alan ve otelinizin doğası

Ülkemizde turizmin olabildiği her yerde mutlaka harika bir doğal alan vardır. O doğanın özgün yönleri, etrafında bulunan tarihi ve kültürel değerlerle ilişkisi, üzerinde yaşayan canlı türleri ile birlikte otelin bulunduğu bölgenin doğal mekan ruhunu güçlendirir. Bu durum tesisinizin güçlü yönlerinden birisi olabilir. Bunu otel tanıtımınızda kullandığınız araçlara (web sitesi, medya, sosyal medya, basılı materyal gibi… ) yansıtabilirsiniz. Otelin bahçesinde de bu doğadan izler yakalayabiliyorsanız artık bu hazır zenginlik sizlerin pazarlama yeteneğinize ve ön görünüze göre özgün bir çalışma haline gelecektir.

Kuşlar

Ülkemiz Kuzey Yarım Küre’nin en önemli kuş göç yoları üzerinde bulunur. Bu durum Türkiye’nin yıl boyunca görülebilen kuş türü sayısını arttırır. Etrafınızda serçe deyip geçtiğiniz kuşlara biraz dikkatli baktığınızda farklı renklere ve özelliklere sahip kuşlar olduğunu fark edersiniz. Otellerin de bahçelerinde bulundukları bölgelere ve mevsime göre değişen çeşitlilikte farklı kuş türleri görülebilir. Bazen bu bölge de her zaman görülemeyen bir tür de olabilir bazen de nesli tehlike altında olan bir kuş türü de olabilir. Bu kuş türlerini uzmanlar ve bilimsel yöntemler birlikte yılın farklı zamanlarında belirleyebilirsiniz. Bu konuda 20’nin üzerinde otelde yaptığımız çalışmalarda her otelin gerçekten farklı türlere sahip olabildiğini gördük. Bu çalışmanın ardından elde edilen veri ve fotoğrafları; kitap sosyal medya içeriği gibi ürünlere dönüştürebilirsiniz. Diğer taraftan belirlenen kuş türlerine göre yuva ve yemlik çalışmalarıyla bahçede bulunan farklı türlerin sayılarını arttırıp onları daha görünür kılabilirsiniz. Bu arada otelinizde kırlangıç yuvası varsa ve onu koruyorsanız mutlaka bize haber verin, SKAL Antalya Kırlangıç Projesi kapsamında değerlendirelim.

Kelebekler

Ülkemiz kelebekler açısından neredeyse tüm Avrupa ile aynı sayıda tür sayısına sahip. Antalya ise 200’e yakın kelebek türü ile ortalama bir Avrupa ülkesinden daha fazla türe sahip. Kelebekler de kuşlar gibi her yerdeler. Fakat peyzaj uygulamalarındaki ilaçlama nedeniyle bahçelerde sayıları olması gerekenden daha az oluyor. Kelebekler çiçekleri çok severler. Bahçenizde hali hazırda görülebilen kelebekleri yine farklı mevsimlerde yapılan gözlemlerle belirlerseniz size bir önerim olacak. Kelebek çeken çiçek türleri var. Ve her kelebeğin sevdiği çiçek farklıdır. Eğer siz kelebek türlerine göre çiçeklerinizi seçerseniz. Bahçeniz rengarenk kelebeklerle dolar. Kelebek zengini bu coğrafyaya öyle kafeslerde, seralarda egzotik kelebekler getirmenize gerek kalmaz.

Peyzaj

Türkiye doğal peyzaj türleri açısından da bakıldığında yine müthiş bir zenginliğe sahip. Yeryüzünde 3 bin bitki türü sadece ülkemizde yaşıyor. Antalya ve Muğla gibi turizmin ağırlıklı olduğu bölgeler ise Avrupa’nın en kıymetli habitatlarını barındırıyor. Bahçelerimize bu habitat örneklerinden koyarak Akdeniz Bahçeleri yapabilirsiniz. Bu bölgenin yaygın görülen ağaçlarının mitolojik efsaneleri var. Bu ağaçlardan mitolojik ağaçlar bahçesi de yapabilirsiniz. Bu coğrafyanın ağaç efsaneleri tüm dünyada anlatılıyor. Biz bunu neden bir değer olarak kullanmayalım?

Yeşil Bina

Oteliniz müthiş bir doğal alanda bulunuyor. Peki otel binası ve işleyişimiz doğa dostu mu? Oteliniz için çok acayip yatırımlar yapmanıza gerek kalmadan yeşil bina yolunda adımlar atabilirsiniz. Bahsettiğimiz “Yeşil Yıldız” kriterlerinin biraz daha ilerisi. Bu durum ekolojik olduğu kadar ekonomik te olacaktır. Örneğin havuzlarınıza bilimsel yöntemlerle yaklaştığınızda -ki bunu 2 bin tonluk bir otel havuzunda denedik.- hem yıllık havuz bakım maliyetiniz 3’te birine düşüyor, hem de doğaya daha az kimyasal bırakıyorsunuz. Dünya genelinde onlarca yeşil oteller üzerine platformlar ve ağlar var. Bunlardan bir veya birkaç tanesinin standartlarını yakalayıp pekâlâ o müşteri kitlesini de hedefleyebilirsiniz.

Otel Çıkışlı Turlar

Dünya artık deneyim odaklı turizme doğru evrilmeye başladı. Biz bunun neresinde olacağız? Elimizde müthiş bir doğa var biz onlara neler sunabiliriz? Otelimizde misafirlerimize yakınımızda müthiş bir doğa olduğunu anlattık ve onlar bunu görmek, hissetmek istediler. Biz onlara çok fazla alternatif sunabiliriz. Kuş Gözlemi, kelebek fotoğrafçılığı, mitolojik ağaçlar turu ve orman banyosu sunabiliriz. Hem de çok da uzağa gitmeden.

 

Yazıyı Paylaş :